Orta Mahalle’ye Büyük İlgi

0
1081

“Dünya Ebru Günü” dolayısıyla Trabzon’da düzenlenen etkiliklere katılan ebru sanatçıları Ortamahalle’yi ziyaret etti.

Trabzon’da devam etmekte olan Ebru Sanatı’nın tanıtılıp dünya mirasına kazandırılması amacıyla 2012 yılından beri her yıl Eylül ayının 2. Haftası ‘Dünya Ebru Günü” dolayısıyla Trabzon’a gelen ebru sanatçıları Akçaabat’ın tarihi Ortamahalle’yi ziyaret etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan organizasyon başkanı Songül Kartal, Trabzon’da 3.Sünü düzenledikleri “Dünya Ebru Günü” etkinliklerinin 3 gün devam ettiğini belirtti. Kartal “Geleneksel  Türk Sanatlarından biri olan Ebru Sanatı’nın tanıtılıp dünya mirasına kazandırılması amacıyla 2012 yılından beri her yıl Eylül ayının 2. Haftası ‘’DÜNYA EBRU GÜNÜ’’ olarak kutlanmaktadır. Bu organizasyonun fikir mimarı, Ebru Sanatçısı Atilla Can’dır. Organizasyonun ilki  İstanbul, ikincisi Gaziantep’te gerçekleştirilmiştir. 3.’sünü ise Trabzon’da gerçekleştirmenin sevincini yaşamaktayız” dedi.

Ebru sanatının UNESCO tarafından Dünya mirası listesine dahil edileceğini de ifade eden Ebru Kartal “Amacımız; ilimizin kültür ve sanat faaliyetleriyle anılmasını sağlamak, ebru sanatıyla ilgili halkımızda bir farkındalık oluşturmak ve UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınacak olan Ebru Sanatı’nın bu listeye Trabzon’da girmesini sağlamaktır” dedi.

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Turhan Bektaşoğlu tarafından ağırlanan sanatçılara belediye tarafından restore edilen Timurciler Konağı’nda yemek ikramı yapıldı.

CEVAP VER