Ekonomi

Karadeniz kıyısındaki en önemli limanlardan biri olması nedeniyle tarihin her döneminde Akçaabat’ın ticari hayatı canlı olmuştur. I. Dünya Savaşı’nın başlangıcında 5.000’e yakın şehir, 60.000’i aşkın toplan nüfusu ile önemli bir merkez olan ilçenin ticari ve ekonomik yapısının beklenen düzeyde gelişme gösterememiş olmasında başka nedenlerin yanında Trabzon’a yönelme ve coğrafi yapı da önemli yer tutar. Şehrin adını tüm ülkeye duyuran ve ekonomik yapı içerisinde önemli bir değer olan Akçaabat Köftesinin yanında şehrin ekonomisi içerisinde, tarım ve hayvancılığın yeri büyüktür. Tereyağı meşhur olan ve her zaman tercih edilen Akçaabat’ta Salı günleri kurulan Akçaabat Halk Pazarı da bölgenin sebze, meyve ve hayvansal ürün ihtiyacını karşılayan önemli bir ticari merkezdir. Şehrin değişik yerlerinde hayvansal ürünlerin işlendiği işletmeler mevcuttur.

Özellikle kıyıları balık varlığı bakımından oldukça zengin olduğundan balıkçılık yaygındır. Tarımsal üretim içerisinde tütünün yeri büyük olup Doğu Karadeniz’de tütünün yetiştiği tek yerdir. Fındık, mısır ve benzeri ürünlerin yanında son yıllarda kivi ve çilek gibi yeni ürünlere yönelme vardır.

[column size=”1-4″ last=”0″]

Son yıllarda ilçede üretimi artan çilekler.
Son yıllarda ilçede üretimi artan çilekler.

[/column][column size=”1-4″ last=”0″]

Akçaabat’a özgü mısırunu ile yapılan, pilekide (çukur taş), kızgın kül altında pişirilen “pileki ekmeği”.
Akçaabat’a özgü mısırunu ile yapılan, pilekide (çukur taş), kızgın kül altında pişirilen “pileki ekmeği”.

[/column][column size=”1-4″ last=”0″]

En lezzetli karalahanalar Akçaabat’ta yetişir.
En lezzetli karalahanalar Akçaabat’ta yetişir.

[/column][column size=”1-4″ last=”1″]

Akçaabat’ın meşhur tereyağı ve kuymak peyniri. (İmansız Peynir)
Akçaabat’ın meşhur tereyağı ve kuymak peyniri.
(İmansız Peynir)

[/column]

[clear]

Akçaabat Köftesi 

kofteAkçaabat denince, çoğu insanın aklına gelen ilk şeylerden biri, hiç şüphesiz köftedir. Peki hiç düşündünüz mü? Köfteyi sıradanlıktan çıkarıp, AKÇAABAT köftesi yapan şeyin ne olduğunu…

1930 lu yıllarda Akçaabatlı lokantacılar tarafından yapılmıştır. Malzeme olarak kıyma haline getirilen öküz ve dana etleriylere bunlara ilave edilen ekmek ve sarmısak kullanılmıştır. Özenle yoğrulan bu karışım, belirli büyüklüklerde oval hale getirilip, ızgaralı ocaklarda pişirilmiş ve insanların damak zevkine sunulmuştur. Öncelikle bölgeye tanıtımı yapılan Akçaabat köftesi o günden bu güne tüm dünyaya tanıtılmıştır.

Haragali (Ali Çolak) ve Eşref Ustanın (Eşref Bal) mangalıyla başlayan, Çolakoğulları’nın köfte salonuyla duyulan, Cenikli Mustafa (Yılmaz), Recep Durna, Abdullah Komar, Pirali Altun, Bahriyeli Ahmet Serdar ve Şahpazoğulları gibi köfte ustalarının eliyle yayılan, Çolakoğulları ve Abdullah Komar’ın yetiştirdiği Temel Kolot, Nihat Aydın, Kalkışım kardeşler ve benzeri ustalar Akçaabat köftesini günümüze kadar taşımışlardır.

Yörenin otuyla beslenmiş ineklerin özenle seçilen; sinir ve ekstra yağ bulunmayan etleri kıyma haline getirilerek kullanılır. Bu kıyma, bir gün dolapta bekletilir ve köfte ocağında pişirildikten sonra servis yapılır.

Yayık ayranı, özel piyazı ve Trabzon ekmeği ile servis yapılan Akçaabat köftesinin tadına bakmak için sizleri Akçaabat’ımıza bekliyoruz.
Akçaabat köftesi, Akçaabat’ın özel yetiştirilen dana ve öküzleri ile elde edilen bir köfte çeşididir.
Akçaabat ilçesinde 1 ve 2 yaşından büyük olmayan dana ve öküzler her sabah yetiştirici tarafından yöre otları ve yemlerine katılan tuz ile beslenir. Bu çeşit bir beslenme dana ve öküzün etine ayrı bir lezzet katar.
Akçaabat köftesinde hayvanın ön kol eti, kaburga eti, işkembe yağı ve böbrek yağı kullanılmaz.
Akçaabat köftesi’nin en önemli özelliklerinden biri Odun kömürüyle çalışan ocaklarda pişirilmesidir. Ocak belirli sıcaklığa ulaştıktan sonra ızgarası tel fırça ile silinir. Ardından böbrek yağı ile temizlenir ve sıra halinde köfteler ızgaraya dizilir.
Akçaabat köftesi, piyaz, kızarmış biber, kızarmış domates, yöresel ekmek ile yenilir. İçecek olarak ayran tercih edilir.

[clear]

Akçaabat Köftesi Ne ile Yenir?

[column size=”1-3″ last=”0″]piyaz[/column][column size=”2-3″ last=”1″]
Piyaz
Düz taze marul önce seçilip yıkandıktan sonra bir süzgeç içerisinde sızması beklenir.Sızması bittikten sonra belirli bir miktar avuç içine alınarak keskin bir marul bıçağı ile kıyımı yapılır.Kıyılan marul tabağa serilir, bir gün önceden haşlanıp bekletilmeye alınan Kelkit fasulyesi üzerine serpilir.Aynı şekilde kıyılmış halde kuru soğan katılarak harman edilmiş vaziyette tabağa konulur. Zeytinyağı ve limonu eklenerek servise hazır vaziyete getirilir.
[/column]

[column size=”1-3″ last=”0″]ayran[/column][column size=”2-3″ last=”1″]Ayran
Akçaabat Köftesinin yanından ayrılmaz içeceği ayranın yapılışı, Yoğurdu derin bir kaba koyarak çatalla veya el mikseri ile çırptıktan sonra üzerine iyice karışıncaya kadar azar azar süt eklenir, soğuk suyu ve tuzu karıştırdıktan sonra soğuk olarak servis yapılır.[/column]

[column size=”1-3″ last=”0″]domates[/column][column size=”2-3″ last=”1″]
Kızarmış Biber ve Domates
Kızarmış Biber ve Domates ile Akçaabat Köftesi’nin lezzeti bir başka damak tadı oluşturuyor.Bu iki malzemenin köfte yanında yenilmesi mutlak suretle tercih edilir.
[/column]

[column size=”1-3″ last=”0″]ekmek[/column][column size=”2-3″ last=”1″] Yöresel Ekmek
Trabzon yöresine özgü kocaman, taze, sıcacık, mis gibi Vakfıkebir ekmeği ile Akçaabat Köftesi’nin tadı bir.[/column]